Aktualności
Biskup Palić w Medziugorju: Kiedy wrócicie do domu, niech będzie widać, że spotkanie z Jezusem was przemieniło
Poranną modlitwę prowadził koordynator programu, o. Marinko Šakota, dotychczasowy proboszcz medziugorski. Następnie katechezę wygłosiły psychoterapeutka Ankica Baković i zakonnica s. Dominika Anić, psychoterapeutka rzeczywistości.
Ankica Baković opowiedziała młodym ludziom o chorobach, z jakimi spotykają się współcześni ludzie i które ona napotyka w swojej pracy. Wielu proponuje swoje rozwiązania, zwłaszcza młodym ludziom – mówiła Baković, bo czas młodości to czas pytań, wewnętrznego rozwoju i dlatego najwięcej ofert trafia do młodych, ale pytanie brzmi, jakich wyborów dokonujemy.
Powiedziała, że łatwiej jej było pracować z ludźmi, wierzącymi, którzy mają jakąś relację z Bogiem. Ważne jest, aby być w dobrych stosunkach z sąsiadami, bo stąd bierze się pokój i wszystkie inne dobre rzeczy, ale podkreśliła też, iż ważne jest autentyczne życie.
„Życie autentycznym życiem zgodnie z nauką Jezusa Chrystusa w dzisiejszych czasach, w społeczeństwie oznacza coraz bardziej bycie innym a co za tym idzie dezaprobatę , a może nawet brak akceptacji ze strony innych, i musimy ponownie zadać sobie pytanie: Przez kogo chcę być zaakceptowany? To osobisty wybór. Jeśli chcesz być akceptowany przez świat i pewne trendy, po prostu robisz to, czego od Ciebie oczekują, a zostaniesz zaakceptowany. Jeśli chcesz być zaakceptowany przez Jezusa, jeśli chcesz mieć pokój w duszy, zawsze jesteś akceptowany przez Jezusa. Jeśli chcesz przyjąć drogę Jezusa, powinieneś podążać Jego ścieżkami. Ludzie przychodzą do mnie roztargnieni, bo z jednej strony chcą iść za Jezusem, a z drugiej chcą się ludziom podobać. Musimy podjąć decyzję i dokonać wyboru. Nierealnym jest oczekiwać, by spodobać się ludziom i oczekiwać, że będziemy mieć wewnętrzny pokój. O pokój trzeba walczyć. Jezus wzywa nas do walki i działania. Musimy coś zrobić, nie możemy być biernymi obserwatorami naszego życia, oczekając, że satysfakcja i szczęście przyjdą same z siebie. Szczęście nie spada z nieba. Szczęście nie jest czymś, co można kupić. Szczęście nie jest czymś, co mogą dać ci inni. Szczęście jest wynikiem stylu życia, tego jak żyję, co czynię i w co wierzę” – powiedziała Ankica Baković.
S. Dominika Anić, franciszkanka, prowadziła katechezę dla młodzieży. Mówiła młodym o programie miłości Boga, zapytała młodych: „Dlaczego tu jesteście, dlaczego przybyliście na Mladifest? Czego szukacie w swoim życiu?”. Następnie zaproponowała odpowiedź.
Powiedziałbym, w imieniu was wszystkich, że przybyliście, aby ponownie dotknąć swojej własnej tęsknoty, aby wejść w kontakt z waszą najgłębszą istotą, która nazywa się miłością. Miłość Boża, która jest rozlana w naszych sercach przez Ducha Świętego, który został nam dany. Przybyliście, aby uczyć się i szukać pokoju. Uczyć się trwać w pokoju. Przybyliście uczyć się od Twórcy Pokoju” – powiedziała s. Dominika, a po niej jeszcze jedna siostra dawała świadectwo młodym ludziom podczas porannego programu.
To siostra Marija Benedikta Nina Krapić z Chorwacji. Przez wiele lat zajmowała się grą w teatrze i dziennikarstwem. Pracowała jako prezenterka i dziennikarka w radiu Trsat. Swoje powołanie do życia zakonnego odkrywała poprzez stopniowe refleksje i poszukiwanie woli Bożej dla swojego życia, a impulsem do zmiany była właśnie wizyta w Medziugorju. Do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia dołączyła w 2014 roku po ukończeniu studiów prawniczych. W 2016 roku wstąpiła do nowicjatu i przyjęła imię zakonne Marija Benedikta. Świadczyła o przemianie swojego życia i drodze do powołania zakonnego, powiedziała młodym ludziom, aby na tej świętej ziemi, powierzyli się w Jej ręce, aby przemieniała ich serce.
Poranną część programu zakończyło świadectwo ks. Sebastiena Briera, kapłana z Francji. Jego powołanie kapłańskie jest również związane z Medziugorjem, a we wszystkim podkreślał przewodnictwo i opiekę Matki Bożej Królowej Pokoju. Powiedział, że w tym roku obchodzi 20. rocznicę wielkiego wydarzenia, mija 20 lat od wielkiego wydarzenia za wstawiennictwem Królowej Pokoju. Mianowicie w grudniu 2002 roku po raz pierwszy przyjechał do Medziugorja.
Program popołudniowy kontynuowany był od godziny 17:00 świadectwami i Robert młodych ludzi ze wspólnoty Cenacolo, następnie odbył się wieczorny program modlitewno-liturgiczny: odmówiano różaniec, a o godzinie 19:00 odprawiona została Mszę Święta pod przewodnictwem ks. bpa Petara Palića, biskupa mostarsko- duvanjskiego i administratora apostolskiego Trebinje-Mrkan. Ks. bp rozpoczął swoją homilię słowami papieża Franciszka,którymi rozmyśla o biskupach. Papież Franciszek mówi, że biskup „ niekiedy stanie z przodu, aby wskazać drogę i podtrzymać nadzieję ludu, innym razem zaś stanie pośród wszystkich ze swoim miłosierdziem, a w pewnych okolicznościach powinien iść za ludem, by pomóc tym, którzy zostali z tyłu, ponieważ jest pasterzem swojej owczarni, jej węch pozwala mu rozpoznać nowe drogi." (EG 31).
„Jestem tu dzisiaj jako biskup tej diecezji, aby być wśród was „ze swoim miłosierdziem” i abyśmy razem, jak apostołowie zgromadzeni z Maryją, usłyszeli to, co Jezus chce nam powiedzieć” – powiedział bp Palić, który odniósł się do jednego z pytań, które Jezus zadaje dziś w Ewangelii: „A wy, za kogo Mnie uważacie?” Zaproponował odpowiedź.
„Przeformułujmy pytanie Jezusa: „Dlaczego idziesz za mną? Dlaczego zostawiłeś wszystko, co znasz? Za kogo mnie uważasz? Warto byłoby pozwolić, by w naszych sercach zabrzmiały inne pytania: Dlaczego jesteś tu dzisiaj, na tej Mszy? Dlaczego przyjechałeś tutaj, a nie jesteś w kościele w swoim mieście z młodzieżą z twojej parafii? Dlaczego chcesz lub zdecydowałeś się pójść za tym Galilejczykiem? Dlaczego jesteś na Jego drodze?
Odpowiedź jest prosta: szukam, względnie szukamy! Tak, człowiek jest poszukiwaczem. Szuka dobrych warunków życia, dobrej pracy, dobrej żony, dobrego męża, przyjaciela, przyjaciółki. Człowiek również szuka sensu swojego życia, szuka odpowiedzi na pytanie o sens cierpienia, umierania. Człowiek szuka swojej tożsamości, chce się odnaleźć. Odnajdziemy siebie tylko wtedy, gdy odnajdziemy Jezusa” – powiedział bp Palić, któremu towarzyszyło w koncelebrze 524 kapłanów.
Na zakończenie bp Palić powiedział, że to spotkanie młodych odbywa się w bliskości święta Przemienienia Pańskiego.
„Pan poprzez swoje przemienienie pokazał Piotrowi, Janowi i Jakubowi swoją rzeczywistość, ale także ich przyszłość. Kiedy wrócicie do swoich domów, rodzin, szkół i uczelni, miejsc pracy, niech będzie widoczne, że spotkanie z Jezusem Chrystusem przemieniło również was. Pozwólmy aby przemieniała nas każda Eucharystia, każde spotkanie z Nim” – zachęcał młodych bp Palić, ale także wezwał ich do swoich modlitw do Pana włączyli „wszystkich kapłanów, którzy wpierali was na waszej drodze życia i którzy wam towarzyszą”.
Po Mszy św. wyemitowano film wspólnoty Cenacolo ”Święto jest dla was".